Meghackelték a hackereket
Nem olyan régen ismeretlen tettesek meghekkelték a milánói székhelyű hekker csapat rendszereit a Hacking Team(HT) -ét. Helyzetüket tovább rontja, hogy a kiszivárgott 400GB-nyi adatot nyilvánosan elérhetővé tették egy torrent oldalon keresztül. A publikussá tett adatok tartalmaznak személyes információkat, levelezéseket, forráskódokat, ügyfél adatok, melyek alapján Magyarország is vásárolt tőlük kiberfegyvereket.
Egyenlőre ismeretlenek a körülmények, de a rendelkezésre álló adatok alapján, igen komoly hibákat követtek el a „profi” hekkerek mint például:
- Sokszor gyenge jelszavakat használtak(Passw0rd)
- Sok helyen ugyanaz a jelszó volt beállítva
- A szenzitív információkat olyan gépen tárolták, amely internetre kötött
- Nem használtak titkosítást a levelezéshez
- A fájljaikat is titkosítatlanul tárolták
Ezen információk birtokában nyugodtan nevezhetjük őket amatőröknek, bénáknak, lúzereknek, hiszen pont ők követnek el ilyen bénázásokat. Mégis ilyen hozzáállással, hogyan lehetséges, hogy a termékeiket 36 ország 71 kliense használja közöttük a magyar NBSZ és IH már 2008 óta? Könnyen lehet, hogy a HT tagjai totálisan inkompetensek voltak a fejlesztéseket pedig külsős profi csapatokkal végeztették.
A kiszivárogtatott adatok között az önkéntes elemzők 3 darab nulladik napi Windows és Flash alapú sebezhetőségre bukkantak. Reméljük a sebezhetőséget a Microsoft munkatársai minél hamarabb javítják. Az Adobe már kiadta a javítást hozzá, így feltétlenül javasolt annak a naprakészen tartása.
A nyilvánosságra került sebezhetőségeket már több támadó kód is felhasználja az Angler, Kafeine, Neutrino, Nuclear és több más elnevezésű támadó keretrendszer már használja.
A nulladik napi támadásokkal sok mindent lehet csinálni, de ezen kívül más módon is eljuttatható a kém program a célpont számítógépére. Elég egy hozzáférhető USB, egy gép a hálózaton vagy a wifi-n. Ennyi lehetőséggel és a rendelkezésre álló infrastruktúrával az állami szervek szinte rendkívül rövid idő alatt bejuthatnak a célpontok számítógépeire vagy okos eszközeire.
Nézzük a bevásárló listát
A kiszivárgott információk alapján Magyarország 2010 –ben upgradelte a rendszert, a meglévő infrastruktúrát új elemekkel töltötte fel. Mik is voltak ezek:
- 3db R210 Dell szerver
- Vásároltunk sebezhetőségeket
- licencet, hogy több támadást lehessen elvégezni egyszerre
- Iphone és Symbian támadókódot
Tudjuk a Symbian kicsit viccesnek hathat napjainkban, de 2010-ben a telefonok harmada még ezt az operációs rendszert használta.
A HT csapata rendkívül precíz könyvelést vezetett(ezt legalább jól csinálták), amelyből kiderült, hogy mi magyarok eddig összesen 1 896 000 € értékben rendeltünk tőlük, de a cég teljes bevétele 41 871 712 €.
Mégis mit tehetünk?
A legfontosabb: tartsuk be az unalomig ismételt alapszabályokat, ha nem akarunk a HT sorsára vagy az általuk gyártott fegyverek célkeresztjébe kerülni:
- Erős jelszavak(16 karakter: kis-, nagybetű, szám, speciális karakter)
- Amennyiben lehetséges jelszavak helyett több faktoros authentikáció
- Szenzitív információk titkosítása, biztonságos helyen tárolása
- Számítógépes programok naprakészen tartása, minden frissítés telepítése
- Olyan végpontvédelmi szoftver használata, amely speciális eszközökkel(sandboxing, behavior analisys,…) védi a rendszereket
- Megfelelő határvédelmi eszközök használata, legyen az tűzfal, IPS, gateway oldali anti vírus,…
Ilyen megoldásokban cégünk tud segíteni, teljes átfogó megoldásokkal rendelkezünk minden védelmi eszközből. Keressenek minket az elérhetőségeinken bizalommal.
KL